Restrikce v Číně: Komentovat na internetu můžete pouze pod pravým jménem
- 29 Srp, 2017
- OdCentrum kyberbezpečnosti
Čínská vláda pod vedením prezidenta Xi Jinpinga přitvrzuje sledování internetových aktivit obyvatel Číny. Národní regulátor internetu vydal 25. 8. nová pravidla, která ještě více omezí anonymitu na internetu. Provozovatelé internetových stránek a diskuzních for budou muset při registraci nových uživatelů vyžadovat a ověřovat jejich identitu.
Opatření se týká všech služeb umožňujících jakékoli projevy, včetně komentářů pod články a posílání příspěvků. Cílem CAC (Cyberspace Administration of Chinese) je prosazení „ověřených registrací“, tedy omezit činnost na internetu pro uživatele, kteří identifikační údaje neposkytli.
„Pro uživatele, kteří neuvedou pravé identifikační údaje, mohou platformy a poskytovatelé on-line komunit zakázat vytváření příspěvků,“ stojí v nařízení. Zároveň provozovatelé internetových služeb musí zajistit, aby se na nich neobjevil obsah, který je zakázán vnitrostátními předpisy. Například jde o zakázaná témata týkající se čínské ústavy, státní moci, náboženství nebo dokonce pouhé „šíření drbů“.
Oznámení CAC také vyžaduje, aby provozovatelé „důkladně prošetřili“ všechny uživatele, o kterých si myslí, že používají falešné indentity a zároveň uchovat všechna data o uživatelích pro případnou kontrolu státu.
Největší online platformy jako WeChat a Weibo již pravidla de-anonymizace zavedly. Menší diskuzní fóra proto představovala některé z mála zbývajících míst, na kterých lze na čínském internetu být anonymní. Nová pravidla, která vstoupí v platnost 1. října, jsou proto zaměřena právě na tato menší fóra.
Pod Xi Jinpingem cenzura internetu celkově posiluje. Kontroly se zaměřily i na provozování sítí VPN, které jsou nejvyužívanější cestou, jak procházet web v necenzurované podobě. V nedávné minulosti byly tři největší internetové společnosti v zemi byly vyšetřovány, protože neprokázaly dostatečnou kontrolu nad tím, jaký obsah uživatelé sdíleli.